Mistrovství světa sekce M 2017

0

Průběžně aktualizované informace z Mistrovství světa lodních modelů Sekce M v maďarské Nagykanizse, kterého se aktivně účastním.

18.8. – Pátek – Registration day & Opening ceremony

Hlavní náplní dne byly přejímky lodí do jednotlivých kategorií. Já se účastním dvou – Mini ECO (sólová kategorie) a Mini ECO team. V obou jedu se stejnou lodí – červenou Tothovkou. Přejímky proběhly bez problému a rozhodli jsme se loď vyzkoušet, zda je vše OK. V prvním tréninku se mi střihla hřídel. Proto jsme udělali dvě úplně nové, abychom byli připraveni na celé MS. V druhém tréninku jsem testoval nové kormidlo. Večer proběhlo slavnostní zahájení u jezera.

19.8. – Sobota – první jízdy

První moje jízda v kategorii Mini ECO začala v 10:20. Od rána se stupňoval vítr a tvořily se dlouhé vlny z pravé strany trati. Na výkonech to bylo znát. Běžně se v této kategorii jezdí 39-42 kol, dnes byl nejlepší výsledek 28 kol a já s 24 koly jsem na průběžném 15. místě. Odpoledne se jela kategorie Mini ECO team a s větrem to bylo ještě horší než dopoledne. I přestože jsme v naší skupině vyhráli, po první jízdě jsme průběžně na 8. místě.

20.8. – Neděle – den mechanika

Dnes byly na programu kategorie oválné trati. Měl jsem tedy volno a stal se ze mě na den mechanik. Nejdříve jsme s kolegou Lukášem poladili jeho stroj kategorie Hydro 2. Udělali jsme klínek na konci lodi, aby zadní část vylezla více z lodi. Následovalo mechanikování přímo na závodním molu, kde jsem dvěma závodníkům hlásil, kde leží která loď, kudy by bylo dobré jet a jak se to má s větrem v různých částech tratě, protože i dnes bylo dost větrno. V jedné z posledních rozjížděk dne jel i Lukáš se svým Hydro 2. Po jízdě jsme usoudili, že plováky na straně lodi hodně rozstřikují vodu, a tak jsme se pustili do jejich prodloužení. Úprava by měla zlepšít klouzání na vodě, snížit odpor a zároveň odstranit nechtěné zapichování do vody. Uvidíme v následujících dnech, zda se úpravy projeví na výsledcích. Dnes je v Maďarsku státní svátek, proto si pro nás místní modeláři připravili na večer menší překvapení. Od půl desáté večer odstartovali svojí show s osvětlenými loděmi a bójkami doprovázenou hudbou a menším ohňostrojem.

21.8. – Pondělí – druhá jízda Mini ECO

Dnes jsem měl na programu pouze jednu jízdu – sólovou kategorii Mini ECO. Od rána se postupně stupňoval vítr, stejně jako v předchozích dnech. Narozdíl od soboty foukalo víc zleva. Prakticky celou rozjížďku foukalo opravdu silně s občasnými poryvy na levé straně trati. Výsledky byly identické se sobotou. Najel jsem stejně jako při první jízdě – 24 kol a po součtu obou jízd jsem na průběžném 14. místě. Pokud by v další rozjížďce (která je na programu 24.8.) byly lepší podmínky, bude tato jízda rozhodující. Jezdit v takovém větru s malými loděmi je frustrující. Člověk si nezazávodí, nemůže se ani dotknout plynu a závodí s počasím, a ne se soupeři na trati. V podvečer jsme ještě dolaďovali plováky na Lukášově Hydru. Jsem zvědavý, jak si zítra povede.

22.8. – Úterý – mechanik a volný den

Úterý bylo volnější. Neměl jsem žádnou rozjížďku, jen jsem pomáhal týmovým kolegům. Jízdní projev Lukášova hydra se zlepšil, ale bohužel mu nestačily akumulátory a jízdu nedojel.

23.8. – Středa – teamová kategorie

Dnes jsme měli na programu kategorii Mini ECO team. Bohužel jsme jeli až v poslední rozjížďce před polednem. Oproti soupeřům v prvních rozjížďkách nám trochu pofukovalo. Navíc nás v rozjížďce potkalo pár problémů. První komplikace nastala po 5 minutách. Na vrcholové bóji mně loď zakopla a po vynoření na hladinu přestala reagovat na vysílač. Potom jsme měli ještě problémy s povoleným kormidlem a nečistotou na šroubu. Uvidíme, jak se nam povede poslední sobotní rozjížďka. Budeme muset zajet dobrý výsledek a zároveň musíme mít i trochu štěstí. Naděje na finále umírá poslední.

24.8. – Čtvrtek – poslední šance v Mini ECO

Dnes se prohodilo pořadí rozjížděk, což mi hrálo do karet. Jel jsem dopoledne, hned první po juniorech. Voda byla excelentní. Čistou jízdou jsem zajel 41 kol. Jediný Patrik Schiller(DE), který jel se mnou v rozjížďce, dal 42 kol. Ostatní závodníci najeli výsledky kolem 40-41 kol. Veděl jsem, že šance na finále je malá, protože jsem neměl najeto z předchozích jízd. Jak probíhaly další jízdy, stále jsem se držel v TOP 6, která postupuje do finále. Až na poslední. V ní tři závodníci zajeli dobrý výsledek a posunuli mě na celkové 9. místo v kategorii Mini ECO (expert). Finále si tedy nezajedu, ale jsem naprosto spokojený. Splnilo se mi, co jsem si předsevzal. Být v první desítce na světě.

25.8. – Pátek – volný den

26.8. – Sobota – Mini ECO team

Dnes jsme startovali už v 9:30. Voda byla klidná. Jeli jsme ve stejném pořadí jako předchozí jízdy – já, Kristýna, Mirek. Všichni jsme jeli bez problému a najeli jsme 122 kol. Jedno nám bylo odebráno za žlutou kartu, takže konečný výsledek z 3. rozjížďky byl 121 kol. Spolu s předchozím výsledkem jsme najeli dohromady 210 kol a na postup do finále by bývalo bylo potřeba zajet alespoň o 2 kola víc. Je to škoda, protože vím, že bychom byli ve finále konkurenceschopní a mohli jsme pomýšlet na medaile. Bohužel se nám v 2. rozjížďce nezadařilo a naděje na finále mizivá. Celkově jsme skončili na 8. místě v kategorii Mini ECO team.