02 Za čistou oběžnou dráhu!

0

Další týden je za mnou. Začal docela drsně. Pondělí, začátek školy 8:00, konec 18:00, mezi 3 hodiny volno. Úterý dost podobně. Spolu s faktem, že mi cesta do školy trvá 50 minut to v principu znamená vstávání v 6:00 a chození spát jen 3 hodiny po příjezdu domů. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy vstával takhle brzo, ale aspoň má člověk delší den. V prvních dnech na nás ve škole vyvalili všechno co budeme muset za celý semestr udělat. To spolu s celými strávenými dny ve škole znamenalo docela chaos a kladení si otázek, jestli jsem si toho na tu „lážo plážo dovolenou“ s názvem Erasmus (jak tomu často někteří přezdívají) nenandal až moc. Středa až pátek už byly o poznání lepší a rozvrh na další týdny by měl být také příznivější. Ukázalo se totiž, že cvičení zde nefungují jako na ČVUTu, tedy že učitel počítá příklady a navíc ještě dostanete práci na doma. Cvičení ve Stockholmu probíhají tak, že si každý dělá co potřebuje, je zde přítomný přednášející a je možné cokoli konzultovat. Navíc je to čistě dobrovolná záležitost, takže je jen na mně, jestli budu úkoly vypracovávat tam nebo někdy jindy a jinde.

Semestr je rozdělen do dvou částí. První část trvá 7 týdnů a je složena z přednášek a cvičení. Poté následuje týden pro vlastní práci na zbylých projektech a semestrálkách a další týden už dochází na lámání chleba v podobě zkoušek. V první části mám dva předměty – Základy kosmonautiky a Základy letu, každý za 7,5 kreditů.

 

Základy kosmonautiky

Předmět vypadá velmi zajímavě. Hlavní náplní je týmový projekt, který se zabývá návrhem kosmického zařízení, které z oběžné dráhy stáhne alespoň 6 kusů starých částí raket (vesmírného odpadu). Budeme tedy muset vybrat, které vesmírné objekty budeme chytat, jak je budeme chytat, jak se mezi nimi budeme pohybovat a jak je všechny stáhnout na nižší oběžnou dráhu, kde musí do 25 let samovolně shořet. Jedná se tedy o komplexní návrh celé mise. Na to, že toho o kosmonautice vím fakt pramálo to bude docela výzva. Ale zní to fantasticky, tak doufám, že to tak i dopadne!

Kvůli práci v týmu jsme absolvovali dvě přednášky ohledně řešení projektů a o tom, jak se v týmu chovat a vysochat ze společné spolupráce co nejvíc. Myslím, že v tomhle jsou Švédi fakt napřed. Třeba nejsou úplně nejlepší jako jednotlivci v jednotlivých předmětech, ale umí řešit věci spolu. Umějí si mezi sebou domluvit a vytvořit dobrý tým. Nevím, možná je to jen naivní pohled, ale tak nějak mi to tady přijde.

Menší vedlejší záležitostí pro tento předmět byla stavba a predikce doletu rakety vyrobené z PET lahve poháněné stlačeným vzduchem a vodou (Water bottle rocket). Ve čtvrtek odpoledne jsme raketu postavili a v následujících týdnech proběhne odpal spojený se soutěží mezi jednotlivými týmy.

 

Základy letu

Tenhle předmět je postavený zejména na přednáškách, kterých je v týdnu požehnaně. Přednášející je původem Ital, takže občas nevím, jestli zrovna mluví anglicky s italským přízvukem nebo už opravdu přepnul do italštiny. Ale abych ho jen nehanil, vypadá, že tomu docela rozumí. Možná až moc. Asi tak, že to někdy vezme fakt šmahem a nestihnu si ani nic zapsat. Jestli pojede tímhle tempem, tak budem mít za 3 týdny probráno a o Vánocích bychom mohli pomalu ke státnicím.

 

Národní park Tyresta

V sobotu jsme navštívili národní park Tyresta jižné od Stockholmu. Dá se sem dojet Stockholmskou MHD, takže výlet zadarmo. V porovnání se zkušeností z jiných švédských národních parků z minulého roku, kdy jsme navštivili asi 3 při cestě do Norska, to je jak přes kopírák. Cestičky uprostřed lesa, doplněné velkými balvany a jezery kolem. Krásná v některých částech nedotčená příroda. Být tu ještě nějaké pohoří, bylo by to dokonalé. To bychom ale museli vyrazit spíš do Norska. Kolem Stockholmu byste kopec vyšší než 100 m. n. m. hledali marně. Mají tu i několik volně přístupných míst na kempování a rozdělávání ohně. Potkáte tu několik rodin, které přijely na sobotní výlet i pár trempů, kteří tu plánují přespat do druhého dne. 17 kilometrový okruh byl tak akorát a viděli jsme většinu z celého národního parku.

 

Toť vše pro dnešek. Hawk!

PS: Photo credit of photos 3, 4 and 5 from Tyresta national park inside the gallery goes to Nicol. Thank you!