01 Hej Stockholm!

0

Jak řada z vás určitě ví, jsem v rámci programu Erasmus+ ve švédském Stockholmu. Konkrétně na univerzitě KTH Stockholm, kde budu studovat vybrané předměty z magisterského programu Aerospace engineering. Takže letectví a kosmonautika!

Celá sranda začala v sobotu 18. 8. 2018 letem z Prahy do Stockholmu, který proběhl naprosto bez problému. Po dosednutí a vyzvednutí zavazadel na nás čekali studenti z univerzity, kteří nám pomohli s věcmi do autobusu a ten nás dopravil do KTH kampusu. Zde si nás převzali zaměstnanci univerzity, aby s námi vyřídili potřebné formality. V záplavě nových informací byl dobře zogranizovaný příjezd vítanou pomocí!

V neděli následovala výprava do švédské Ikey (skloňovat, neskloňovat?). Nenapadá mě větší prototyp „švédskosti“ než právě nedělní výlet do švédského řetězce.  Jo, dá se to určitě ještě vylepšit, například pokud tam dojedete novým Volvem V60. Kupuji nějaké nádobí, povlečení a drobnosti do koupelny, které nebyly součástí ubytování. Masovým kuličkám v Ikee úplně neholduji, tak jsem si místo toho dal Chilli sin Carne. Ano, dal bych si raději CON než SIN, ale co nadělám.

 

Amazing race

V pondělí se konal oficiální meeting s koordinátorem pro naší fakultu a program Erasmus+. Odpoledne pak Amazing race s naší Flygsektionen (název pro letadlovou a kosmickou sekci na KTH). Amazing race spočívala ve vyřešení indícií a následném uhádnutí místa ve Stockholmu, kam jsme se museli dopravit a získat další indície. K tomu jsme navíc dostali papír s doplňkovými úkoly, za které jsme mohli získat bodovou bonifikaci. Celá race byla zakončená večeří s názvem Sillis v hospodě, která spadá pod naší Flygsektionen. Hospoda je plná částí letadel, aut a lodí. I bar je zasazen do trupu lodě. Sillis je tradiční švédská večeře, kde se podávají zavináče v různých omáčkách a nálevech spolu s brambory. Zároveň se při večeři zpívá ze sborníku, který je vytvořen speciálně pro Flygsektionen. Kdokoli může cokoli (scénku, říct vtip apod.) předvést na pódiu umístěném v čele hospody. Celý večer má dva moderátory a kdokoli z publika je může speciálním pokřikem vyvolat, aby vybrali další píseň. Nakonec se poslední písní poděkuje obsluze baru, která je také složena z místních studentů. Následně se přeruší prodej na baru a každý začne pomáhat s úklidem věcí, stolů, židlí. Po 20 minutách je bar znovu otevřen a párty může pokračovat. V komunitním životě mají tedy Švédové těžce navrch oproti tomu našemu v Čechách!

 

Celý první týden byl ve znamení seznamování se. Jak s novými lidmi tak s prostředím univerzity, kampusu a celého města. Často to probíhá tak, že jste ve skupině 3-5 lidí, navzájem se představíte, řeknete odkud jste, co studujete apod. Po proběhnutí tohoto rituálu většinou nastane druhé kolo otázek prakticky totožných, které se objevovaly v prvním kole, protože většina z přitomných už zapomněla základní informace o těch druhých.

 

Astronauti

Ani né týden po příletu do Stockholmu jsme měli skvělou příležitost. Potkat jednoho ze tří astronautů, který „rozsvěcel“ mezinárodní vesmírnou stanici ISS 2. listopadu 2000 Williama Shepherda a spolu s ním i švédského astronauta Christera Fuglesanga, který se účastnil misí Space Shuttle a vede vesmírnou sekci na KTH. Hodinová přednáška byla naprosto skvělá. Obzvlášť William by si s námi povídal třeba celý den. Motivace do dalšího studia dostatečně doplněna!

Zleva: William Shepherd, Christer Fuglesang

Ještě přidávám pár fotek z prvního týdnu. Prostředí Metra i architektura tady ve Stockholmu vypadá velmi slibně, ale o tom třeba někdy příště.

 

Nedávám si takové naděje, že se mi podaří sepsat i další články. Prakticky každý, kdo na Erasmus jel, s tím začal a klaním se všem, kteří s tím vydrželi až do konce pobytu. Zabírá mi to dost času něco sepsat a jak jste si asi všimli, nemám pro to úplně vlohy. Zároveň bych alespoň občas něco sepsat chtěl. Tak uvidíme jak to dopadne.

Mějte se fajn!