Návštěvníci Stockholmu

0

Hey! Pro všechny, kteří plánují jet do Stockholmu jsem sepsal článek co je potřeba vědět než přijedete!

První věc je, že všichni mluví anglicky. V obchodě, mladí i starší lidé na ulici. Nebojte se kohokoli zeptat, všichni jsou milí a rádi vám poradí.

 

Cesta z letiště 

První co budete muset řešit je, jak se dostat z letiště do centra. Nejlevnější možnost je si koupit „lítačku“, kterou budete využívat po celou dobu pobytu. Lze ji pořídit přímo na letišti a jedná se o papírový kupón, který po skončení platnosti jednoduše zahodíte. V nabídce je 24 hodinová (za 125 SEK), 72 hodinová (250 SEK) nebo 7 denní (325 SEK). Všechny ceny platí pro dospělé, pokud jsi student, tak ti to je ve Stockholmu bohužel k ničemu, protože studentské slevy platí jen pro studenty ze Stockholmu. V ceně je i mnoho příměstských autobusů, lodí (trajektů) a části příměstských vlaků. Jízdní řády a další info lze dohledat na www.sl.se.

 

Samotná cesta z letiště Arlanda – nejlevnější způsob

Tato cesta je nejlevnější, protože vám na ní platí lítačka a nemusíte nic doplácet. Navíc autobus z letiště odjíždí každých 15 minut a prakticky navazuje na vlak, kterým se dostanete do centra. Cesta do centra trvá 60 minut.

 1. Přiletíte pravděpodobně na Terminál 5.
 2. Najdete okénko SL.SE, což je firma zajišťující městskou hromadnou dopravu po Stockholmu a koupíte si lítačku.
 3. Nastoupíte do autobusu 583 směr Märsta station a vystoupíte na zastávce Märsta (station).
 4. Přestoupíte na vlak číslo 42X směr Älvsjö, který vás zaveze na stanici Stockholm city, kde vystoupíte.

Podrobně to vidíte na obrázku níž:

Cesta Arlanda – Stockholm City

Nyní se nacházíte na centrální stanici všech metro linek a mnoha příměstských vlaků v centru Stockholmu. Pro vlaky se tahle stanice jmenuje Stockholm City a je umístěna pod metro stanicí s názvem T-Centralen. Je to celkem velký komplex eskalátorů a nástupišť, ale díky skvělému navigačnímu a informačnímu systému se neztratíte a najdete vždycky linku, kterou potřebujete. Kdyby byl nějaký problém, stačí se zeptat zejména lidí ve žlutých reflexních vestách, kteří tu jsou od toho, aby vám pomohli při hledání správné trasy. Pro jednoduchost tedy – T-Centralen = Stockholm city.

Pokud chcete do centra, stačí pouze vylézt na povrch a jste v srdci Stockholmu.

Pokud chcete na staré město, jeďte jednu stanici zelenou nebo červenou linkou na stanici Gamla Stan.

 

Kde nakupovat?

Na celkový nákup – chleba, mléčné výrobky, přílohy, maso apod. je rozhodně nejlepší a nejlevnější LIDL. Navíc mají prakticky stejné potraviny jako v ČR, takže víte co koupit. Lidlů je ve městě plno, stačí se kouknout na google maps. Ostantní řetězce jsou dražší a velmi často záleží jak daleko od centra jsou. Obchod stejného řetězce je levnější na sídlištích na okrajích Stockholmu než přímo na T-Centralen. 

 

Tipy co vidět ve Stockholmu

Stockholm úplně není město, kde máte 10 věcí, které musíte vidět, jak tomu je třeba v Londýně či Praze. Lepší je prostě jet do centra a chodit kde vás napadne. Zatím se mi nestalo, že bych šel v centru v nějaké hnusné uličce nebo horší čtvrti. Všechny domy a ulice jsou fajn. Prostě nejlépe vystoupit z metra v centru a procházet se. 🙂 Centrem myslím označenou část níže na fotce.

Centrum Stockholmu – kde trajdat!

 

Must see:

 • Gamla Stan – staré město – prochodit cca 1-2 hodiny
 • Radhuset – radnice – ikonická stavba Stockholmu –  https://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_City_Hall
 • Náplavka+přístav, ostrov Djurgården – procházka nebo pokud je zima, tak asi 5 stanic tramvají – https://goo.gl/maps/9iegiYjvZRm
 • Södermalm –  prakticky celý ostrov – kavárničky, pěkné budovy, hipsterský ostrov, kostel Sofia Kirka
 • Vyhlídka u stanice Zinkesdamm – https://goo.gl/maps/WnnHB21pjor a procházka podél vody až na Slussen – https://goo.gl/maps/mVBhRLArBsPsVNzv5
 • okolí T-Centralen – dost rušné, ale dostatek obchůdků a suvenýr shopů
 • pokud je hnusně, nebo chcete být vevnitř, tak rozhodně muzea – Fotografiska – úžasná fotografická galerie, Vasa museum (loď, která se potopila hned po vyplutí), Moderna Muset (muzeum moderního umění, vstup zdarma)

 

Additional:

 • Zajímavé metro stanice – Radhuset, T-Centralen, östermalmstorg, Solna Centrum

Článek byl sepsán neveřejně v listopadu 2018. Upraven a publikován 3.10.2019.